Carl-Axel Ackings yrkesbana kan ses i tre delar. Den första är hans studieår under 1930-talet med extraknäck på arkitektkontor, ritningar av lyxiga hantverksmöbler och som assistent hos Gunnar Asplund. Under den andra delen, 1940–50-tal, drev han arkitektkontor, ritade byggnader och inredningar samtidigt som han var lärare på Konstfack. Den tredje yrkesdelen är hans period i Lund på 1960- och 70-talen, som professor på högskolan, arkitekt och forskare kring byggd miljö.
Ackings närvaro krympte under 1980–90-talen, samtidigt som hans äldre möbler började synas på antikmarknaden. Smakhorisonterna förflyttas. Idag räknas Carl-Axel Acking som ett av de självklara namnen inom både Swedish Modern och Mid Centuryperioderna, inte minst utomlands där handlare och samlare söker hans möbler. Priserna stiger, med vissa skyhöga toppar. En lampa från 1940-talet såldes för 350 000 kronor på Bukowskis…