Dekorerade julträd kan spåras ända tillbaka till 1400- och 1500-talen. Legender utmålar kända religiösa män som Bonifatius av Mainz, den tyske aposteln på 700-talet, och 1500-talets Martin Luther som julgranens fader. Men enligt mer trovärdiga källor dekorerade ett skrå i Freiburgs vintergröna träd, förmodligen granar, med äpplen och sötsaker. Det var 1419, men om de var först vet vi ju inte. Det var i varje fall från Tyskland som seden spreds till delar av Europa under 1600- och 1700-talen. I samband med de svenska erövringskrigen i Tyskland kom julgranen till Sverige och i Norden finns belägg för små bordsgranar i adventstid under 1600-talet, men också traditionen att ta in en större gran till jul.